Aktif bir İnternet kullanıcısıysanız, bugünlerde e-posta adresinizi kullanarak bir hesap açmanızı gerektirmeyen yararlı bilgiler içeren web siteleri ve forumlar bulmanın zor olduğunu biliyorsunuzdur. Bunu yapmak zor olmasa da, e-postanızı bu tür web sitelerinde bırakmanın önemli bir dezavantajı vardır ve bu spam’dir. Site, adresinizi asla üçüncü taraflarla paylaşmayacaklarını veya satmayacaklarını iddia etseler bile, asla yüzde yüz emin olamazsınız. Neyse ki, gelen kutunuzdaki istenmeyen mektup yığınlarıyla uğraşmaktan kaçınmanın bir yolu var – tek kullanımlık e-posta.

En yaygın spam türleri nelerdir?

İnternetteki tüm siteler dikkatiniz için savaşırken, dikkatli olmak asla zarar veremez. Karşılaşabileceğiniz en yaygın spam kategorilerinden bazıları şunlardır:

 • Sağlık hizmetlerinin ve ilaçların reklamını yapmak (cilt bakımı, kilo kaybı ve daha fazlası)
 • Yetişkinlere uygun içerik
 • Krediler, sigorta, borç indirimleri ve diğer finansal hizmetler sunan spam mektuplar
 • Eğitim seminerleri, ustalık sınıfları ve çevrimiçi kurslar
 • Bilgisayarla ilgili ürünleri (yazılım, uygulamalar ve donanım) satmaya odaklanan spam e-postalar

E-postanızın geliştiricileri, spam filtrelerinin düzenli olarak geliştirildiğini iddia ederken, aynı şey spam mektupları oluşturanlar için de geçerlidir, bu da e-posta adresinizin hiçbir zaman tamamen güvenli olmadığı anlamına gelir. İlaç reklamları almaya başlamak için tıbbi bir siteyi ziyaret etmeniz bile gerekmez, çünkü diğer taraflara e-posta adresleri satmak son derece yaygındır. Sahte bir e-posta ayarlayarak, kişisel e-posta adresinizi temiz tutma ve sürekli silmeniz gereken rahatsız edici mektuplardan uzak tutma fırsatınız olur.

Spam her zaman düşündüğünüz kadar zararsız değildir

İhtiyacınız olmayan e-postaları almak hoş olmaktan uzaktır, ancak genellikle bu tür harflerle birlikte gelen başka bir tehlike daha vardır – virüsler. Bir mektubu açmak için kandırılırsanız, eklerde gizlenmiş virüsler içerme ihtimali vardır veya yanlışlıkla bağlantıya tıklayarak bunları alabilirsiniz.

E-posta adresinizi herhangi bir yere girmemek kesinlikle bir seçenek değildir, çünkü tarama deneyiminizi önemli ölçüde sınırlayacak ve ihtiyacınız olan bilgilere erişemeyeceksiniz. Internet’teki ve bilgisayarınızdaki gizliliğinizi her türlü kötü amaçlı yazılımdan korumak istiyorsanız, bunu yapmanın en iyi yolu geçici posta adresleri kullanmaktır. Herhangi bir karmaşık adım gerektirmeyen çevrimiçi e-postanızı korumanın ücretsiz ve hızlı bir yoludur.

Geçici Posta nasıl kullanılır:

 • Siteyi açtığınızda, sizin için oluşturulan yeni e-posta adresini ekranın üst kısmında görebilirsiniz. Anonim bir e-posta hizmetidir, bu nedenle kişisel verilerinizi kaydetmeniz ve girmeniz gerekmemesi doğaldır.
 • Adresinizi birine hızlı bir şekilde göndermek veya belirli bir web sitesine girmek için, kullanışlı bir Kopyala düğmesini tıklatın ve ardından ihtiyacınız olan yere yapıştırın.
 • E-postanızın görünümünü beğenmediyseniz veya daha profesyonel olması gerekiyorsa, Değiştir düğmesini tıklayarak farklı bir e-postaya gidebilirsiniz. Burada istediğiniz girişi girebilecek ve altı farklı alan adı arasından seçim yapabileceksiniz. Bu kadar basit!
 • Adresinizi birisine verdikten veya kayıt için kullandıktan sonra, mektuplarınız yeni geçici postanıza gönderilecek ve gönderen ve konu tarafından ana sayfada listelenecektir.
 • Gerçek mektubu okumak için, yeşil oku tıklatın – Görünüm.
 • Aldığınız bir e-postayı açtığınızda, e-postayı silme veya önemli görürseniz bilgisayarınıza kaydetme seçeneğiniz vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir